Hospodaříme s penězi

Jakým způsobem předejít dluhům? Kladete si tuto otázku při pohledu na Vaše osobní či rodinné finance? Máme pro Vás několik jednoduchých, efektivních rad, které Vám pomohou předejít dluhům, mnohdy zcela zbytečně vytvořeným.

A/ Sestavte si osobní či rodinný rozpočet

Už jen tento tip sám o sobě Vám umožní získat přehled ohledně pohybu Vašich financí a objemu rezerv či částek ke spoření. Kromě toho Vás sestavování rozpočtu také přiměje zamyslet se nad fakultativními výdaji (návod, jak na rozpočet viz. „Rodinný rozpočet“).

B/ Místo zadlužení se raději spořte a investujte

V případech, kdy potřeba půjčky (a následný dluh) není opravdu urgentní, se vyplatí nespěchat a spíše šetřit. Ušetřené peníze pak můžete vhodně investovat, a tím je znásobit.

C/ Získejte přehled o tom, za co utrácíte a zda zakoupené produkty skutečně potřebujete

Jak na to?

 • Ukliďte si doma. Že to nemá nic společného s právě zmiňovaným přehledem o zbytečnostech nebo se snahou ušetřit? Právě naopak! Vyhoďte ze své domácnosti (nebo prodejte, darujete charitě atp.) všechny věci, které skutečně nepoužíváte, a které nepřispívají k Vašemu šťastnému životu. Tím, že se zbavíte tohoto „harampádí“, si uvědomíte, co všechno již nebudete kupovat, a za co tím pádem již nebudete zbytečně utrácet. Kromě tohoto efektu velmi pravděpodobně ucítíte změnu k lepšímu i v jiných oblastech Vašeho života.
 • Zapisujte si každou Vaši útratu, a to i za maličkosti. Můžete si také schovávat účtenky. Po cca měsíci položky roztřiďte do kategorií (potraviny, doprava, oblečení, zábava atp.) a kriticky se zamyslete nad tím, kterou položku vyškrtnout či alespoň minimalizovat. Uvidíte také, kromě toho, jakou celkovou částku jste utratili za maličkosti, mnohdy to bývá překvapující údaj. Tento tip také doporučujeme v rámci sestavování rodinného rozpočtu.
 • Pokud dokážete dlouhodobě takto ekonomicky uvažovat, pak se nebojte jednou za čas se odměnit a dopřát si trochu radosti z koupi něčeho nového, po čem toužíte. Nezapomínejte ale, že radost ve skutečnosti není výsledek vnějších podnětů!

D/ Ušetřete v domácnosti

Je třeba si uvědomit, že ušetřit můžeme i na každodenním provozu domácnosti, a to mnohdy i zcela prostými způsoby. Zde je několik z mnoha tipů, např.

 • Neplýtvejte vodou - nekoupejte se každý den ve vaně. Je dostačující a mnohem úspornější použít sprchu po dobu cca 5 minut. Kapající kohoutky opravte co nejdříve. Stejně tak nenechávejte téct vodu z kohoutku při čištění zubů nebo při holení.
 • Vyměňte žárovky za úspornější nebo LEDky.
 • Perte v pračce až ve chvíli, kdy máte ostatek špinavého prádla, a perte při nižších teplotách, předpírku volte jen v nutných případech.
 • Nezakrývejte radiátory závěsy, záclonami či mokrým oblečením. Alespoň jednou za rok (nejlépe na jaře) radiátory odvzdušněte, jejich fungování bude efektivnější.

Existují však i zprvu nákladnější formy ušetření peněz v domácnosti; jejich spořivý efekt nabývá až v budoucnu, nicméně bývá trvalejšího rázu. Např.

 • Zabudování solárních panelů.
 • Izolace domu.
 • Výměna kotle/bojleru za výkonnější a efektivnější.

E/ Další rady, jak hospodařit s penězi

 • Plaťte raději hotově, než kartou. Někteří lidé při placení kartou mohou nabýt mylného dojmu, že jejich finanční zdroje jsou momentálně neomezené.
 • Nakupujte pouze s předem připraveným seznamem. Seznam vytvořte ještě doma, v klidu, a vynechte položky, které nepotřebujete.
 • Při zvažování možnosti úvěru se zamyslete, zda nemáte někde uložené peníze, o kterých ani nevíte či si je neuvědomujete, např. stavební spoření nebo jiný spořící účet.

Důležitá rada na závěr: Změňte životní styl/uvažování. V dnešní době je reklama v podstatě každodenní záležitostí. Potkáváme se s ní jak v televizi, tak i v rádiu či na billboardech. Funguje ovšem na nekalých principech. Drtivá většina reklam se svými triky snaží vzbudit ve svých potenciálních zákaznících pocit nutné potřeby, pocit, že když si divák produkt nekoupí, jako by se proto určitým způsobem snížil a byl méněcenný. Snahou mnohých reklam je vzbudit mylný dojem, že produkt prostě potřebujete (i když tomu tak ve skutečnosti být vůbec nemusí) a že jen konzumní život je šťastný život. Nenechte sebou manipulovat, mějte sami sebe rádi, buďte se sebou spokojeni a nepodléhejte zbytečnému utrácení! Pokud se naučíte mít sami sebe více rádi, uvidíte, jak potřeba zbytečných kompenzačních útrat zmizí!

© 2024 Stany-spací-pytle.cz, všechna práva vyhrazena.