Rodinný rozpočet – prevence zbytečných dluhů

Dle ČNB v únoru 2019 činilo celkové zadlužení domácností alarmujících 1,657 bilionu korun, což je oproti lednu o 3,8 miliardy korun více. (Vice na eurozpravy.cz). Dobrým řešením vysoké zadluženosti je jistě prevence zbytečně vysokých úvěrů, např. pomocí rodinného rozpočtu. Víte, k čemu rozpočet slouží a jak jej vytvořit?

K čemu je dobrý měsíční rodinný/osobní rozpočet?

Rodinný rozpočet je systém, který může velkou měrou zefektivnit ekonomické hospodaření v domácnosti, a napomáhá tak snižovat zadlužování, mnohdy zbytečně vysoké. Pokud si vytvoříte rodinný rozpočet a budete jej pravidelně udržovat, budete mít větší přehled o svých financích, což vám kromě „volných“ financí též nepochybně dodá více klidu k harmonickému rodinnému životu.

Jak rozpočet vytvořit?

Je to prosté a logické.

Prvním krokem je sečíst všechny měsíční příjmy, poté sečíst naopak všechny měsíční výdaje. Jsou výdaje vyšší než příjmy, a vy i přesto zvažujete, že si vezmete půjčku? Nezadlužujte se nutně! Je možné, že bude stačit, když se zamyslíte nad tím, které výdaje jsou skutečně nezbytné, a bez kterých se obejdete.

Jestliže se vám podaří takto vyškrtat nepotřebné výdaje, možná takto ušetříte tolik, že si nebudete muset brát úvěr, nebo alespoň snížíte jeho výši. Ušetřené peníze neutrácejte ihned, a našetřete je do požadované částky.

…nezapomeňte do příjmů zahrnout kromě výplaty i vedlejší příjmy jako např. peníze z pronájmu nemovitosti, sociální dávky, dávky na mateřské dovolené, starobní důchod apod. Podobně i při sčítání výdajů zahrňte i menší částky, např. za posezení v kavárně, kino apod. I když se to na první pohled nezdá, během několika měsíců se tyto útraty nasčítají do poměrně vysokých částek.© 2021 Stany-spací-pytle.cz, všechna práva vyhrazena.